První sumci na Labi
Datum:  28.12. 2008 
Autor:  Petr Hladík

Před několika lety jsme se vydali s bráchou na první sumčařinu. Každý jsme si pořídili sumcový prut s multiplikátorem a základní sumcovou výbavu. Jelikož bydlíme blízko řeky Labe, vydali jsme se tuto řeku prozkoumat. Způsob lovu jsme zvolili na bójku a vyhlédli na řece hlubší místo. Bójky jsme umístili cca. 50m od břehu, natáhli trhačku 0,30 mm, přivázali kačenu, nastavili přibližně 6 m hloubku a napíchli nástražní rybu tlouště 35 cm. Pruty jsme pořádně našponovali a doufali v rychlý záběr.

Přibližně za hodinu vidím, jak tloušť urputně pumpuje a vtom se kačena ztrácí pod hladinou. Můj první sumčí záběr??? Nebo je to pouze práce nastraženého tlouště? Proto ještě chvilku vyčkávám a prut se pomalu začíná  ohýbat. Neváhám a sekám. První sumec, na pořádné pruty malá ryba 102 cm. Malá ryba, ale stejně krásný pocit. Napichuji dalšího tlouště a zavážím na laminátové loďce novou návnadu. Bohužel po chvíli přijíždí velká ryba v podobě policejního člunu. Policie nám nařizuje naše montáže stáhnout, protože vadí v plavební dráze. Plavební dráha v našem místě je od břehu do břehu. Bohužel končí naše výprava a přemýšlíme jak lovit sumce v tomto úseku. Jediná varianta je z lodě.

Když se s bratrem díváme na naší starou malou laminátku uvažujeme o koupi nové nebo zánovní vetší nejlépe hliníkové loďky. Zrovna jsem na internetu našel inzerát „Prodám loď Marine s motorem – využitá pouze na opalování za 50% původní ceny“. Neváháme a jedeme do Prahy. Krásnou hliníkovou Marinu ihned nakládáme a už se těšíme na první sumcovou výpravu…